Menu
Obec Němčičky
Němčičkyokres Znojmo

Tradice

Hrkání

V době velikonočních svátků od Zeleného čtvrtku, přes Velký pátek až do poledne Bílé soboty nesmí vyzvánět zvony. Říká se, že zvony odletěly do Říma. Podle tradice v tyto dny nahrazuje zvonění zvonů hrkání. V Němčičkách začínají chlapci hrkat již ve čtvrtek v poledne a pak ráno v 6 hodin, v poledne ve 12 a večer v 18 hodin. V pátek se hrká ještě ve 3 hodiny odpoledne.

Hrkání

Masopust

Před počátkem postní doby se slavil v obci masopust. Lidé se veselím odreagovali od těžkého života, který během roku žili. Po vesnici chodil za doprovodu harmoniky průvod masek, které občas provedly i nějakou taškařici. V každém stavení jim nabídli občerstvení a něco pro zahřátí.

Masopust

Posvícení

Tradice posvícení se drží nepřetržitě až do dnešní doby. Změna je pouze v tom, že dříve trvalo posvícení 3 dny, t. j. neděle, pondělí a úterý. Postupem doby začalo posvícení sobotní zábavou a končilo v neděli večer. To platí i dnes.

Posvícení

Smrtkování

Na tzv. Smrtnou neděli, která je 14 dnů před Velikonocemi, chodí po vesnici děvčata se Smrtkou. Je to panna ozdobená barevnými pentlemi. Dívky chodí dům od domu a zpívají

2011

Traktoriáda

Traktoriáda

Traktoriáda

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka obnovuje starou lidovou tradici tříkrálových koledníků, předávajících radostnou zvěst o Bohu, který se nám skrze Kristovo narození stal blízkým a miluje všechny lidi.

Tříkrálová sbírka

Zatahování brány svatebčanům

K tradicím, které se v Němčičkách udržují dodnes, patří také zatahování brány svatebčanům. Nejstarší fotografie je z roku 1928 ze svatby pana Bohumila Šilera a Anastázie Šilerové rozené Pokorné.

Zatahování brány svatebčanům

Obec

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
2
7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
1
1 2 3 4 5

Virtuální prohlídka

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Letecká havárie 1944

Znojemský vokurci