1. světová válka krutě zasáhla do poklidného života naší obce. Dne 29. července 1914 časně zrána již ve 4.30 hodin vybubnoval a přečetl obecní sluha Jan Vrba z čp.14 zprávu o vyhlášení mobilizace. Do 24 hodin se měli muži 1. zálohy nahlásit u svých pluků. Všichni byli zděšeni. Postupně následovaly další odvody, které se týkaly jednak stále starších ročníků (až do 50 let), jednak ročníků čím dál mladších, až nakonec osmáctiletých chlapců. Z Němčiček přímo na frontě bylo 42 mužů,kteří bojovali na některé ze tří front: ruské-srbské-italské, kde válčila rakousko-uherská armáda. Počet odvedených byl velmi vysoký. Z vesnice byli odvedeni také muži, kteří byli u tkzv. kádru sloužili u posádek v zázemí. Podle obecní kroniky bylo odvedeno celkem 55 mužů. V obci zůstaly jen ženy s dětmi a staří lidé. Na nich ležela veškerá starost o zajištění živobytí, obdělání polí. Z některých chalup narukoval 1 muž, z jiných i několik např. z čp. 15 (Šanda Josef, Jan a Bohumil) z čp. 31 (Vejlupek Antonín, Jan a Jakub), z čp. 32 (Holý Josef, Jakub a Filip), z čp. 33 (Málek Antonín, František, Alois, Václav) č. 2 bylo do války povoláno 5 bratrů (Šiler Josef, Jan, Cyril, Rudolf a Bedřich). Mezi odvedenými byli také chlapci, kteří museli nastoupit do války hned po dovršení 18 roků. Byl to p. Viklický Jan (1896) z čp. 21, p. Vejlupek Jan (1900) z čp. 35. Pan Šanda Bohumil (1899) z čp. 15 byl povolán do války v době, kdy mu bylo 17 roků. Jak pokračovala válka, zhoršovaly se životní podmínky obyvatel. Úzkost a strach o své blízké vyjádřili i v písních, které se v té době zpívaly. Ještě počátkem 21. století jsme mohli slyšet od pamětníků píseň:
Nastaly nám doby zlé,
musíme jít do boje,
opustit svou rodinu,
nevrátit se víc domů...
Ach, co jsem se nastaral
nežli jsem vás vychoval
žádný se mě neoptal,
kde jsem pro vás chleba vzal...
...tam na ruském hřbitově,
tam je místečko moje...
Na konci války se vydal p. Bohumil Šanda z Insbruku až do Němčiček pěšky. Vrátil se domů zcela vyčerpaný a vyhladovělý. Pan Viklický Jan se vracel z fronty jako legionář přes Vladivostok. Návrat legionářů z války byl až v letech 1919 a 1920.
Weinachten 1914 (Vánoce 1914) na snímku je v 2. řadě 4. zprava p. František Tomášek (1880) z čp. 27
Z války byly posílány většinou jen pohlednice, aby text byl snadno kontrolovatelný, zda neobsahuje nějaké vojenské tajemství. Odesílané dopisy podléhaly cenzuře. Doručování pošty zajišťovala polní pošta, tzv. Feldpost.