Obec Němčičky > Obecní úřad > Symboly obce

Symboly obce

Popis znaku

Ve stříbrno-červeně kosmo děleném štítě kosmý vinařský nůž - kosíř opačných barev, provázený vlevo nahoře červeným vinným hroznem a vpravo dole stříbrným třešňovým květem se zlatým semeníkem.

Popis vlajky

Červenobíle kosmo dělený list, uprostřed kosmý vinařský nůž – kosíř opačných barev. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Odůvodnění návrhů

Návrh znaku zahrnuje symboliku blízkou obci, a to:

• Pěstování vína
  • Historické obecní razítko
  • Pěstování třešní

Němčičky byly historicky zemědělskou obcí, známy primárně dvěma produkty: vínem a třešněmi. Víno se objevuje i na historickém obecním razítku společně s vinařským nožem. Obě figury jsou tak vloženy do znaku. Třešně pak byly slavným němčickým produktem, který se údajně dostal i na stůl T. G. Masaryka. Ve znaku je tak užit třešňový květ.

Vlajka je odvozená od znaku. Do kosmo děleného listu je vložena hlavní figura štítu: vinařský nůž.

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DEKRETŮ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ PARLAMENTU ČR

PS 1.JPGPS 3.JPGPS 7.JPGPS 5.JPGPMA_6923.JPG1.jpg