Úvod > Památky

Památky

V seznamu nemovitých kulturních památek ČR jsou v obci Němčičky zapsány :

• zbytky tvrze-hrádku      ev. list poř. č. 6610    kategorie III
    • socha sv. Václava             6611                II
    • socha sv. Vendelína         6612                II
    • kaplička se zvoničkou      6613                III

Socha sv. Vendelína

ochránce rolníků a pastýřů pochází z roku 1746. Celá léta stála na rozcestí silnice do Mikulovic  s odbočením na Němčičky. V roce 2002 byla socha ukradena a podařilo se ji objevit v Galerii Palais ve Vídni. Ve spolupráci s policii byla socha opět vrácena do Němčiček a se souhlasem ministerstva kultury se nevrátila na původní místo, ale je umístěna přímo v obci a zkrášluje park na návsi.

Socha sv. Václava

(podle ústní tradice socha sv. Víta, napovídají tomu i atributy světce) je zhotovena z mušlového vápence, pochází z 2.třetiny 18.století, je umístěna u kapličky.
 Je pravděpodobné, že obě sochy nechal v obci Němčičky postavit baronský rod Widmannů z Plavče, pod jejichž panství  Němčičky patřily. Na podstavci sochy sv.Vendelína se dochoval erbový znak jejich rodu.

Kaplička se zvoničkou

Období, ve kterém byla kaplička vybudována a komu je zasvěcena, není známo, ale můžeme se domnívat, že byla  postavena po roce 1751. V tom roce vydala císařovna Marie Terezie tzv.ohňový patent, nařízující obcím povinnost pořídit v obci zvon, kterým by mohl ponocný upozornit na vznikající požár.

Nebezpečí v požárů bylo v té době velmi velké /doškové střechy, dřevěné štíty/. Zvony rovněž oznamovaly, že je čas na ranní, polední a večerní modlitbu, tzv.klekání.  Zvon v naší kapličce je asi původní. Podle výpovědi pamětníků se v dřívějších dobách, vždy v měsíci květnu, konaly u kapličky májové pobožnosti. Byly zakončeny procesím se sochou P. Marie, za hudebního doprovodu místní kapely. Při opravě kapličky v roce1989 byla provedena výměna střechy, oprava vnitřních a vnějších omítek. V roce 1999 byla kaplička vykradena, zmizela dřevěná socha P. Marie, drobné porcelánové sošky a procesní dřevěný kříž. Kdo kapličku vykradl se policii nepodařilo vypátrat. V roce 2008  byla zahájena oprava kapličky, v roce 2009 bylo pořízeno elektrické zvonění, celkový vnější vzhled kapličky byl upraven podle fotografie z roku 1938. Prostranství před kapličkou bylo vydlážděno kameny.

I takový byl pohled na kapličku. Úklid před hrkáním v roce 1970.

30.07.2011