Úvod > Historie > Třešně a Němčičky

Třešně a Němčičky

Na počátku minulého století proslavily naši obec třešně. Vznikla zde nová odrůda třešní Kaštánka. Jednalo se o kvalitní, chuťově výborné a vzhledné třešně.Vypráví se, že byly dodávány i na Pražský hrad pro p. prezidenta Masaryka. Příznivé podmínky pro jejich pěstování a zájem o tuto odrůdu u odběratelů svědčí i to, že na některých hospodářstvích v obci, např. Svobodovi z čísla 3 a Doležalovi z č. 5, měli vysázených 100 - 150 stromů třešní. Konzervárny vykupovaly natrhané třešně přímo v sadech.

Po založení JZD Němčičky připadly sady družstvu. Na sklizeň byli zváni brigádníci a  přijížděli i příbuzní družstevníků. V době sklizňové špičky se denně natrhalo i 5000 kg třešní, které se vozily většinou do sběrny v Plavči nebo do Fruty Znojmo. Sklizeň začínala trháním odrůdy Rychlice, Granáty, Kaštánky rané, Kaštánky pozdní. Dne 5.7.1963 získaly Kaštánky z Němčiček stříbrnou medaili a diplom na výstavě ovoce ve Vídni. Ocenění bylo předáno až v červenci 1965 v Bratislavě. Na snímku je p. Bláha Ladislav, který jako zástupce JZD Němčičky ocenění přebírá.

Po sloučení JZD Němčičky s JZD Mikulovice v roce 1970 začala sláva němčických třešní opadat. Část sadů byla vytrhána, sady byly zatravněny, neprováděla se údržba zbývajících stromů. JZD Mikulovice v 80. letech zahájilo výsadbu nových sadů, ale většinou již na katastru obce Mikulovice. Byly vysazovány nové odrůdy např. odrůda Van.
V současné době není o třešně zájem a proto i na zbývajících starých stromech v Němčičkách zůstávají třešně neotrhané.

Fotogalerie sadů 21. století