Úvod > Historie > Tragédie v obci 1927

Tragédie v obci

V roce 1916  rozhodla vojenská komise, že se v obci Němčičky vybuduje vojenská střelnice. Vždy při zahájení cvičení byl  vybubnován zákaz vstupu do katastru, cesty do polí byly střeženy vojáky. Cvičení někdy trvalo i několik dnů, což ztěžovalo rolníkům práci na poli.Po ukončených střelbách měla minometná četa za úkol vyhledat  střepiny vybuchlých min,případně nevybuchlé miny. K tragické události došlo  23.května 1927 v 17.45 hod.

Na místní vojenské střelnici, po ukončených střelbách, páslo pět chlapců dobytek. Našli nevybuchlou minu a při manipulaci s ní zahynuli 4 chlapci, jeden byl těžce zraněný. Tato tragédie zasáhla do života  obce. Smutnou událost připomíná pomník z roku 1936. Vojenská střelnice byla v obci Němčičky zrušena.

Ambrozek Josef Snímek z pohřbu obětí tragedie.
V pozadí pohled na dům čp. 32 a čp. 14.

null

Tragédie  v Němčičkách byla řešena i na jednání Senátu Národnílho shromáždění v lednu 1928 - výpis z jednání :

Senát Národního shromáždění R.čs. r. 1928

Původní znění.

Odpověď

ministra národní obrany
na interpelaci senátora Jokla a druhů
o výbuchu zabloudilého náboje, jejž děti našly v obci Němčičkách u Mikulovic, a na interpelaci téhož senátora a druhů stran opětovných neštěstí zaviněných zabloudilými náboji (tisk čís. 472/1 a 528/7).

Hochu Popelkoví zraněnému u Němčiček opatřila vojenská správa na svůj náklad umělou nohu a za ubitý dobytek vyplatila dosud náhradu 6.400 Kč.

Otázka náhrady rodičům zabitých hochů bude konečně vyřešena, jakmile vojenský prokurátor mi podá zprávu o svém zákroku